انواع سنگ نما و ساختمان

سنگ مرمریت چه نوع سنگی است؟

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت سنگی است دگرگونی که از تبلور دوباره سنگ آهک بوجود می آید و به مرور زمان و تحت فشار و حرارت بالا بافت و ساختار آن مجددا متبلور شده و  به یک کلسیت بزرگ و رگه دار تبدیل میشود.

این نوع سنگ هم به صورت یکدست و یا با رگه رنگی دیده می شود که  به دلیل ناخالصی هایی ست که در سنگ آهک اولیه وجود داشته است. تنوع رنگی سنگ آهک به دلیل وجود موادی مانند اکسید آهن, سیلیس, میکا, سرپانتین, گرافیت و مواد آهکی در ساختار آن میباشد.

ویژگی های سنگ مرمریت

ماده‌ی اولیه‌ی سنگ مرمر، ماده معدنی کلسیت (CaCO3) است. البته در ساختار این سنگ علاوه بر کلسیت مواد معدنی دیگری نیز وجود دارند. این مواد عبارتند از:

رس، میکاس، کوارتز، پیریت، اکسیدهای آهن و گرافیت

وزن مخصوص سنگ مرمریت در حدود  2600 کیلوگرم بر متر مکعب میباشد و از لحاظ مقاومت فشاری و نیز پایایی بالاتر از تراورتن و پایین تر ازگرانیت قرار میگیرد.

امکان به وجود آمدن خراش در سطح سنگ مرمریت وجود دارد و باید این نکته در تعیین محل استفاده مورد توجه قرار گیرد.

همچنین این سنگ در مقابل اسید نیز آسیب پذیر است، علی رغم پایایی در مقابل رطوبت در صورت در معرض بودن طولانی مدت این سنگ دچار تغییرات و فرسایش میگردد.

کاربرد سنگ مرمریت

برخی از سنگ‌های مرمریت به علّت این که از اهک تشکیل شده است دارای جذب اب بسیار بالایی می‌باشند. به همین علّت آنها را اکیداً در جاهایی که آبریزش فراوان دارد مانند سرویس بهداشتی، دستشویی، آشپزخانه و حمام نباید استفاده کرد.

این سنگ در برابر عوامل طبیعی مثل باران، سرما و گرما و هوازدگی مانند تراورتن نمیباشد و ضعیف‌تر است. بنابراین سنگ‌های مرمریت اگر در مکان هایی که در معرض انقباض و انبساط قرار می‌گیرند استفاده شوند، دچار فرسایش و خوردگی می‌شوند.

در کل این سنگ انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در فضاهای خارجی نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد که بتواند سبب عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و همچنین موجب تاخیر در ترکهای عمیق گردد و یا اینکه سطح آن ساب خورده نباشد.

همانطور که قبلا نیز اشاره نمودیم این سنگ ایده آل ترین انتخاب جهت استفاده در فضای داخلی است و از طرفی تنوع رنگ بالا و امکان پیاده سازی نقش ها بر روی این سنگ و ساب پذیری آن توانسته آن را از دیگر سنگ ها متمایز نماید. سطح صیقلی، جلای بی نظیر و رنگ های زیبای سنگ مرمریت باعث شده از این سنگ به عنوان کفپوش و دیوارپوش در ساختمان استفاده شود.

زیبایی سنگ مرمریت

سنگ مرمریت با رنگ هایی یافت میشود که در دیگر سنگ های طبیعی دیده نمیشود. به دلیل استحکام و مقاومت این نوع سنگ و زیبایی بی نظیر آن, معماران و طراحان داخلی برای لوکس تر جلوه دادن طرح های دکوراسیون خود از این نوع سنگ استفاده میکنند.

همچنین این سنگ به دلیل قابلیت صیقل کاری و داشتن سطحی صاف و آینه ای به سنگی محبوب و گران قیمت برای استفاده در ساختمان تبدیل شده است..

انواع سنگ مرمریت رنگی

سنگ مرمریت از دگرگونی مجدد سنگ (stone) آهک تشکیل می شود. به همین دلیل کانی های متفاوتی در ساختار شیمیایی این سنگ قرار می گیرند. کانی ها عامل تعیین کننده رنگ سنگ ساختمانی طبیعی می باشند. بر همین اساس سنگ مرمریت بر اساس رنگ زمینه به رنگ های زیر دسته بندی می شود.

سنگ مرمریت سفید

سنگ مرمریت سبز

سنگ مرمریت قرمز

سنگ مرمریت مشکی

سنگ مرمریت قهوه ای

سنگ مرمریت سفید

سنگ مرمریت سفید هیچگونه کانی در ساختار خود ندارد. به همین دلیل این سنگ ها دارای زمینه رنگی تماما سفید بوده و درخشان می باشند. بهترن سنگهای مرمریت سفید شامل سنگ های مرمریت هرسین، سنگ مرمریت دهبید، سنگ مرمریت بیرجند آرک سفید، … .

سنگ مرمریت مشکی

سنگ مرمریت مشکی از زیباترین سنگهای ساختمانی است، به خصوص اگر در ابعاد سنگ اسلب استفاده شود. رنگ سیاه توسط مواد کربن دار در سنگ تشکیل می شود. سنگ مرمریت نجف آباد، مرمریت مشکی مارشال، مرمریت مشکی طلایی، مرمریت مشکی محلات از زیباترین و بهترین نوع سنگ مرمریت مشکی می باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که علاوه بر نوع کانی، میزان کانی موجود در سنگ هم مهم است. کم یا زیاد بودن این کانی ها باعث به وجود آمدن رنگ زمینه پررنگ یا کم رنگ می شود.

سنگ مرمریت سبز

رنگ سبز موجود در بعضی از سنگهای ساختمانی مرمریت به دلیل وجود کانی های کلریت یا سیلیکات‌ها می باشد. سنگ مرمریت سبز نایین، مرمریت سیسیلی سبز، مرمریت سبز انارک، … از بهترین سنگ های مرمریت سبز طبیعی می باشند.

سنگ مرمریت قرمز

رنگ قرمز جز رنگ های هیجان برانگیز است که انرژی مثبت زیادی به فضا می دهد. این رنگ زیبا در سنگ ها به دلیل وجود کانی های هموتیت یا کربنات منگنز به وجود می آید. بهترین سنگهای قرمز موجود در بازار سنگ عبارتند از: سنگ قرمز بوانات، سنگ مرمریت بجستان، مرمریت قرمز کرمان، … .

سنگ مرمریت صورتی

رنگ صورتی جز رنگ های خاص می باشد. این رنگ به دلیل وجود کانی های مگنتیت پدید می آید. بهترین سنگ مرمریت صورتی در بازار معدن مرمریت کرم صورتی ابطحی می باشد.

 

معدن های شناخته شده مرمریت

سنگ مرمریت هرسین

مرمریت هرسین به خاطر زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، سنگی با ارزش به شمار می رود.

سنگ مرمریت خوی

یکی از معروف ترین سنگ های مرمریت داخل کشور می باشد که معدن آن در خوی آذربایجان واقع است. مرمریت خوی با دوام بوده و بافت آن بسیار بهم فشرده می باشد، در نتیجه از مقاومت بالایی برخوردار است.سنگ مرمریت خوی به علت کیفیت بالایش از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.

مرمریت کاشمر

در ابعاد مختلف فراوری می گردد معدن آن در شهرستان کاشمر خراسان رضوی واقع می باشد .سنگ مرمریت کاشمر جزو مرمریت های سفید می باشد و به دلیل رنگ خاص و روشن خود مورد توجه سازندگان قرار داشته است.مرمریت کاشمر دارای دو طرح پر خط و کم خط است خط های کریستالی و شاخ گوزنی موجود در سنگ مرمریت کاشمر متغیر است.

مرمریت آباده

جزو دسته سنگ های مرمریت روشن با قیمت مناسب می باشد و معادن آن در منطقه ابرکوه از توابع استان یزد واقع شده است. سنگ مرمریت آباده جهت اجرا در بدنه ی راه پله و کف پاگرد پله و کف فضای مسکونی مناسب می باشد.

مرمریت گلدن بلک

دارای زمینه مشکی یا نوک مدادی با خطوط طلایی و گاها سفید بر روی آن جلوه ای خاص و زیبا به سنگ مرمریت گلدن بلک بخشیده است و معادن سنگ آن بلک در نقاط مختلف کشور از جمله در شهرهای محلات،کاشان و یزد می باشد.

مرمریت گلدن بلک جزو سنگ های پرمصرف ساختمانی می باشد اما در فضای بیرونی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار نمی گیرد چرا که در معرض سرما و باران به مرور رگه های آهکی خود را از دست می دهد.

مرمریت پر طاووسی

به دلیل قیمت مناسب و رنگ عامه پسند از استقبال زیادی برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از سازندگان ساختمان های متوسط از مرمریت پر طاووسی استقابل می نمایند.مرمریت پر طاووسی دارای رنگ های کرم و زیتونی گل دار می باشد

مرمریت کرم صورتی ابطحی

سنگی با رنگ خاص و نقش های زیبا عالی جهت پله و فضای داخل ساختمان این معدن در کنار شهر دهج در استان کرمان واقع شده است .

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *