انواع سنگ نما و ساختمان

چه سنگ هایی مناسب نمای ساختمان هستند؟ What stones are suitable for building facades?

سنگ های مناسب نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان  مقاوم و مستحکم  بوده وبا دوام بودن، زیبایی، استخراج آسان ، برش و حکاکی از خصوصیات مطلوب آن‌ها می‌باشد..

انواع سنگ‌های متفاوت مانند آذرین، دگرگونی و رسوبی به‌عنوان سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد..

سنگ‌های رسوبی دارای تنوع زیادی هستند و در رنگ، بافت و ترکیبات متفاوت وجود دارند. بعضی از ماسه‌سنگ‌ها مانند رسوب‌هایی هستند که از سنگ‌های قبلی تولید شدند درحالی‌که بعضی دیگر از قبیل سنگ‌آهک از رسوبات حاصل از مواد تشکیل‌شده‌اند. این رسوبات در لایه‌ها قرار می‌گیرند و با گذشتن مدت‌زمانی طولانی به هم فشرده و چسبیده می‌شوند..

سنگ نما تراورتن و دیگرگونه‌های متراکم سنگ‌آهک همانند سنگ مرمر(که نوعی سنگ دگرگونی است) توسط صنایع سنگ‌سازی ساختمان طبقه‌بندی‌شده‌اند..

سنگ‌های آذرین از ماگما تشکیل‌شده‌اند که مخلوطی از مواد معدنی گداخته شده هستند و در اعماق زمین پیدا می‌شوند. برخی از سنگ‌های آذرین سرد و سخت مثل گرانیت، کوارتز و دیوریت در عمق زمین وجود داشته و ممکن است بعدها در معرض فرسایش قرار گیر‌ند درحالی‌که انواع دیگر سنگ‌ها همانند گدازه بازالتی و دیگر رسوبات آتش‌فشانی به سطح زمین منتقل می‌شوند(مانند ریولیت).

سنگ نمای گرانیت با توجه به قدرت و دوام بالا و قابلیت تحمل بلوک‌های سنگین ازلحاظ تاریخی قدمت زیادی دارند و استفاده از آن در ساختمان‌های تجاری و مذهبی بسیارکاربردی می باشد..

نوع دیگری از سنگ نمای ساختمان سنگ‌های دگرگونی هستند که از سنگ‌های موجود پیشین تشکیل‌شده‌اند و از طریق گرما، فشار و یا اعمال شیمیایی مایعات و گازها تغییریافته‌اند. کوارتزیت(ماسه‌سنگ تغییریافته)، سنگ مرمر(سنگ‌آهک تغییریافته) و گرانیت گنیس(گرانیت تغییریافته)نمونه‌ای از سنگ‌های ساختمانی دگرگونی معمول هستند.

سنگ نمای گرانیت

گرانیت یک سنگ آذرین با رنگ روشن است که به‌اندازه کافی بزرگ بوده و با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده است. از تبلور آهسته ماگما در زیر سطح زمین، گرانیت تشکیل می شود  این ترکیب معدنی معمولاً گرانیتی به رنگ قرمز، صورتی، خاکستری یا سفید می‌دهد که دانه‌های تیره‌رنگی در سراسر سنگ مشاهده می‌شود

سکوهای پیشخوان، سنگ‌فرش، سنگ نمای ساختمان، راه‌پله و مقبره در آرامگاه‌ها از گرانیت ساخته‌شده‌اند.

به دلیل بالا بودن درصد سیلس در گرانیت این سنگ بسیار سخت بوده و در برابر سایش مقاوم است.

سنگ نمای گرانیت دارای چگالی بالا بوده و در برابر نفوذ آب و ضربه بسیار بادوام می‌باشد. گرانیت به دلیل مقاومت بالایی که دارد در محیط‌های صنعتی نیز قابل‌استفاده است.

سنگ نمای گرانیت به‌این‌علت که از معادن استخراج‌شده و برش و صیقل آن پرهزینه است، قیمت بالایی دارد

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت مثل گرانیت سخت نبوده و به خاطر نداشتن مقاومت کافی در برابر تغییرات آب و هوایی برای نمای خارجی ساختمان قابل‌استفاده نیست.مرمریت نوعی سنگ نمای ساختمان است که ظاهری شیشه‌ای داشته و در برابر گرما و سرما و خصوصاً رطوبت مقاومت کمی دارد.به دلیل نرم بودن مرمریت می‌توان از آن در فضای داخلی ساختمان مثل کف و پله‌ها استفاده کرد.برخلاف گرانیت که برای کارهای حجمی و ابزارزنی مناسب نیست سنگ مرمریت را به‌راحتی می‌توان ابزار زد و در کارهای حجمی استفاده کرد. مرمریت نیز همانند گرانیت گران‌قیمت است.

سنگ مرمر

بهترین ذخایر سنگ مرمر در معادن ایران مشاهده می‌شود اما استخراج آن آسان نیست. سنگ مرمر که جزء گران‌ترین سنگ نمای ساختمان است دارای خاصیت درمانی بوده و آرام‌بخش است و شاید به این سبب است که در بیشتر مکان‌های مذهبی مورد استفاده قرار میگیرد.مرمر منبع غنی از کلسیم بوده که تقریباً تمامی آن‌ها قابلیت عبور نور از خود را دارا می‌باشند.

سنگ مرمر در رنگ‌های بسیار زیادی وجود دارد که رنگ سبز، زرد و سفید آن محبوبیت بیشتری داردو برای کاربردهای خاص مثل نمای حرم‌ها، مساجد، و لابی مکان‌های عمومی استفاده می‌شود.

مرمر در برابر هوازدگی، گازها و باران اسیدی بسیار مقاومت بالایی دارد اما در طولانی‌مدت در اثر شرایط جوی ممکن است کم‌رنگ شود لذا بهتر است در مناطق سردسیر و در فضای باز استفاده نشود.

مرمر یک سنگ نمای ساختمان است که برای کارهای دکوراتیو در ساختمان‌های شیک بکار برده می‌شود. قیمت نسبتاً بالایی دارد و بهتر است برای کارهای حجمی و ابزارزنی استفاده نشود.

سنگ کوارتزیت

کوارتزیت یک سنگ دگرگونی غیرفلزی است که تقریباً به‌طور کامل از کوارتز تشکیل‌شده است.

زمانی که یک ماسه‌سنگ غنی از کوارتز با گرما، فشار و فعالیت شیمیایی دگرگون می‌شود سنگ کوارتزیت تشکیل می شود. این شرایط دانه‌های شن و سیمان سیلیس را به هم وصل می‌کند که درنتیجه آن دانه‌های کوارتز باقدرت باورنکردنی شکل می‌گیرند.

ساختار بلوری سنگ کوارتزیت باعث شده که آن به سنگی سخت مبدل شود. این نوع سنگ نمای ساختمان اغلب با گرانیت اشتباه گرفته می‌شود اما سختی آن از گرانیت بیشتر بوده و با ظاهر زبر و بلوری‌ای که دارد به‌سادگی قابل تشخیص می‌باشد.

تنوع استفاده از کوارتزیت در معماری و هنرهای تزئینی است. این سنگ به دلیل سختی بالایی که در برابر سایش دارد در سنگ پله، کف و صفحات ضد آب کاربرد دارد. این نوع از سنگ نمای ساختمان در برابر مواد شیمیایی و هرگونه شرایط محیطی مقاوم می‌باشد. این سنگ در رنگ‌های خنثی موجود است.

برای نماکاری بخش‌های داخلی و خارجی ساختمان، پل‌ها و تونل‌ها می‌توان از کوارتزیت استفاده کرد زیرا که به دلیل ارزان بودن بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.

 

سنگ نما تراورتن

تراورتن نوعی سنگ رسوبی می باشدکه بیشتر در ایتالیا یافت می‌شود اما رسوب‌های تراورتن در ترکیه، مکزیک، پرو، کرواسی، ایران و حتی چین نیز مشاهده شده است. کیفیت و خصوصیات سنگ تراورتن با توجه به تفاوت زمین‌شناسی، به منطقه منشأ آن بستگی دارد.سنگ نما تراورتن سنگی رسوبی با بافتی بلوری است که از کلسیت(CaCO3) تشکیل‌شده است و فرمی از سنگ‌آهک است که توسط چشمه‌های آب گرم و یا در غارهای آهکی تشکیل‌ می­شود.

تراورتن با رسوب مواد معدنی کربنات تشکیل‌شده که تخلخل آن به دلیل وجود موجودات زنده مانند ماکروفیت­ها، بریوف، جلبک‌ها و غیره است. رنگ طبیعی سنگ نما تراورتن سفید است اما در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و یا زنگ‌زده نیز وجود دارد.

تفاوت رنگی این سنگ نمای ساختمان به دلیل شدت تفاوت آن در وجود کربنات آهن است.

یکی ازواضح ترین ویژگی سنگ نما تراورتن، ظاهر ابروبادی آن می باشد که اگر می‌خواهید فضایی رمانتیک را در خانه بازسازی کنید تراورتن یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود .بارزترین ویژگی سنگ‌های تراورتن وجود حفره‌های موجود در سنگ می‌باشد که توسط رزین و یا بتونه قابل‌ترمیم می‌باشند.

حفره‌ها باعث بالا رفتن قدرت جذب تراورتن شده است. این سنگ به دلیل دارا بودن دو ویژگی مقاوم بودن در برابر تغییرات اقلیمی و درعین‌حال نرم بودن، در کارهای ابزارزنی نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

سنگ نما تراورتن شفاف، روشن، براق، و بسیار صاف است و می‌تواند نور را منعکس کند به این دلیل گاهی با سنگ مرمر اشتباه گرفته می‌شود.

این نوع از سنگ نمای ساختمان بسیار لغزنده هستند، به ویژه  هنگام خیس شدن. از طرفی به دلیل صاف بودن تراورتن برای پوشاندن کف و پیشخوان بسیار مناسب می‌باشند.

از زمان باستان تا به امروز تراورتن به‌عنوان مصالح ساختمانی برای ساخت آمفی‌تئاتر، آبراهه‌ها و حمام‌ها استفاده می‌شود.

ساختمان‌ها و سازه‌های معروفی چون کلنادای میدان سنت پیتر در رم، کلیسای ساکرکور در پاریس نمونه‌هایی هستند که برای ساخت آن‌ها از سنگ نما تراورتن استفاده‌شده است.

از دیگر موارد استفاده تراورتن در جواهرسازی می‌باشد. تراورتن می‌تواند به یک آویز شگفت‌انگیز، انگشتر و یا دستبند تبدیل شود. برخی از هنرمندان نیز تراورتن را به مجسمه‌ای زیبا تبدیل می‌کنند که با محیط‌زیست در ارتباط است.

کاربرد سنگ نما تراورتن اغلب در کف، دیوار، پیشخوان، پانل پشت سینک می‌باشد و یا برای پاسیوهای خیابانی و ساخت مسیرهای باغی نیز انتخاب می‌شود. به دلیل کیفیت و ارزش زیباشناختی تراورتن، در بسیاری از پروژه‌های داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارد.

تراورتن ازنظر قیمت و هزینه مناسب‌ترین نوع سنگ نمای ساختمان می‌باشد. در شرایط آب و هوایی گرم برای مصارف خارجی نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

سایر سنگ نمای ساختمان

سنگ چینی: این سنگ در رنگ‌های سفید و مشکی و بین این دورنگ موجود می‌باشد و برای مصارف خاص و دکوراتیو کاربرد دارد. سنگ چینی بسیار مقاوم بوده و درعین‌حال برای کارهای حجمی و ابزارزنی قابل‌استفاده می‌باشد.

سنگ کریستال: کریستال معمولاً سفیدرنگ با رگه‌هایی آبی‌، سیاه‌ و یا زردرنگ است. امروزه استفاده از کریستال به‌عنوان سنگ نمای ساختمان منسوخ‌شده و کم استفاده می‌شود. کریستال طولی و دانه‌درشت برای زیر کار مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای جاهایی که به استحکام زیاد نیاز است می‌توان از کریستال استفاده کرد.

سنگ لایمستون: لایمستون به معنای سنگ‌آهک است که در اصطلاح به آن گل‌سنگ نیز می‌گویند. لایمستون به‌عنوان سنگ نمای ساختمان کاربردی همانند مرمریت دارد. لایمستون بسیار نرم بوده و از مقاومت بسیار پایینی برخوردار است لذا عمدتاً برای ابزارزنی و کار حجمی استفاده‌شده و برای فضاهای خارجی قابل‌استفاده نمی‌باشد. این سنگ تخلخل نداشته و آب را کاملاً به خود جذب می‌کند به این دلیل بسیار چرک پذیر می‌باشد.

ماسه‌سنگ‌ها: ماسه‌سنگ که به سنداستون معروف است یکی از شایع‌ترین سنگ‌های رسوبی است که دارای بافتی نرم و خشن می‌باشد. این سنگ‌ها در برابر یخبندان بسیار مقاوم هستند. سطح نهایی این سنگ‌های نسبتاً ارزان به‌صورت چکشی، کلنگی و تیشه‌ای قابل‌مصرف است و نصب آن به کمک ابزار غیر آهنی ممکن خواهد بود. ماسه‌سنگ به‌عنوان سنگ نمای ساختمان کاربرد دارد.

دیوریت نوع دیگری از سنگ نمای ساختمان است که به دلیل قیمت نسبتاً ارزان و مقاومت بسیار بالایی که دارد برای سنگ پله، کف و حتی در جاده‌سازی‌ها قابل‌استفاده می‌باشد.

گابرو: این نوع سنگ از استحکام و مقاومت بالایی در برابر هوازدگی برخوردار است. گابرو بسیار قیمت مناسب بوده و برای سنگ نمای ساختمان، کف، پل و تونل مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ترامیت میاندوآب ترکیبی از تراورتن و مرمریت می باشد و گزینه مناسب و مقرون به صرفه ای برای نما می باشد.

این سنگ با تراورتن شباهت بسیار زیادی دارد و همچنین چسبندگی بالا یکی از انواع سنگ نمای خوب به شمار می رود و به دلیل یکپارچگی و یکدستی در بافت این سنگ ، بیشتر در نمای بیرونی و نمای داخلی مورد استفاده قرار میگیرد..

مانند : دیواره های راه پله ، دیوارهای پارکینگ و انباری

از مزیت ها این سنگ میتوان به رنگ سفید و روشن آن،یکدست بودن ساختار ظاهری سنگ ترامیت،قیمت مناسب به همراه کیفیت خوب،مناسب برای انواع نماهای بیرونی و داخلی ساختمانها،چسبندگی ویژه و بالا،خوش تراش و صیقلی بودن،ساب و برش سنگ با به روزترین دستگاه های دنیا، اشاره نمود.

مهم ترین ویژگی های سنگ نمای خوب

۱.دوام و ماندگاری

یکی از مهم ترین مواردی که در انتخاب سنگ مناسب باید به آن توجه داشت دوام و یا مقاومت آن در برابر عوامل مختلف مانند ضربه،فشار و عوامل جوی می باشد.

سنگ های مختلف با توجه به ساختار و کانی های تشکیل دهنده خود دارای مقاومتهای مختلفی می باشند.

۲. شرایط آب و هوایی

یکی از مهم ترین مواردی که در انتخاب سنگ مناسب باید به آن توجه داشت دوام و یا مقاومت آن در برابر عوامل مختلف مانند ضربه،فشار و عوامل جوی می باشد.

سنگ های مختلف با توجه به ساختار و کانی های تشکیل دهنده خود دارای مقاومتهای مختلفی می باشند.

مناطق سردسیر: سنگ نمای مناطق سردسیر در این مناطق از آنجا که میزان بارش برف و باران بیشتر است، باید از دوام و مقاومت بالایی برخوردار باشد و همچنین دارای تخلخل و حفره های کمتری باشد زیرا در غیر اینصورت باران درون حفره ها گیرکرده و در صورت سردتر شدن هوا موجب شکستن و خردشدن سنگ می شود. به همین خاطر بهترین سنگ نمای برای این مناطق به ترتیب سنگ گرانیت،سنگی چینی و سنگ تراورتن است.علاوه بر این به دلیل سردی زیاد هوا جهت عایق سازی و صرفه جویی در انرژی باید دارای رنگ های تیره تری باشد.

مناطق گرمسیر: در این مناطق نیز از همه مهم تر رنگ سنگ است. از آنجا که رنگ های تیره موجب جذب گرمای بیشتر می شود؛ در این مناطق بهتر است از سنگ هایی با رنگ های روشن مانند سفید و کرم استفاده شود. علاوه بر این در این مناطق به دلیل تابش شدید آفتاب در صورت استفاده از سنگ های تیره به مرور زمان موجب رنگ پریدگی سنگ و از دست دادن زیبایی آن می شود. به همین خاطر بهترین سنگ ها به این منظور سنگ های تراورتن پس از آن چینی است. اما سنگی مانند گرانیت گرما را در خود نگه می دارد.

مثلا سنگ های مرمریت به دلیل از دست دادن رنگ خود در معرض آفتاب به طورکلی در نمای خارجی مناسب نیستند با این وجود برخی افراد به خاطر زیبایی از آن در نمای بیرون استفاده می کنند.

 

مناطق شرجی و مرطوب: سنگ مناسب نما در استان های شمالی و مناطقی که میزان رطوبت و بارش باران زیاد است باید دارای تخلخل مناسب و وزن کمی باشد. زیرا در صورت نداشتن تخلخل سنگ به ملات نمی چسبد و به مرور زمان با نفوذ رطوبت به نما، سنگ از نما جدا می شود. با این وجود حتما باید تخلخل های روی سنگ رزین خورده باشند تا از نفوذ آب به داخل سنگ جلوگیری شود و از انقباض آب در شب و ترک خوردگی سنگ جلوگیری شود. پس می توان نتیجه گرفت سنگ نما مناسب این مناطق سنگ تراورتن می باشد که از مشهورترین آنها تراورتن عباس آباد، تراورتن آتشکوه،تراورتن دره بخاری و… است.

 

سنگ نما باید بدون ترک خوردگی و شکستگی بوده و متخلخل نباشد. زیرا نمای بیرونی از جمله قسمت های مهم ساختمان است که در معرض عوامل مختلف قرار می گیرد. در نتیجه در صورت وجود ترک خوردگی و یا خلل و فرج ممکن است گرد و غبار و یا آب باران در آن نفوذ کند و به سرعت دچار  خرابی وفرسایش شود.

یک سنگ خوب باید از مقاومت لازم در برابر نفوذ آب برخوردار باشد و به دلیل قرارگرفتن در محیط های شیمیایی و طبیعی دچار آسیب نگردد.

یکی از روش های تشخیص سنگ خوب از سنگ نامرغوب این است که توسط یک وسیله فلزی چند ضربه به سنگ بزنید.

یک سنگ با کیفیت و بدون ترک، سنگی است که صدای شیشه بدهد. از این رو اگر در اثر واردآمدن ضربه، سنگ صدای شیشه از خود ساتع کند بدون تردید سنگی سالم و بدون ترک و پوسیدگی خواهد بود.

جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروشگاه سنگ نی ریز ارائه دهنده سنگ های نما و ساختمان؛ از تولید در کارخانه ها و سنگبری های شهرستان نی ریز تا عرضه مستقیم به مصرف کنندگان عزیز با بهترین کیفیت و کمترین قیمت، جهت اطلاع از قیمت تماس بگیرید.

فروشگاه سنگ نی ریز ( نی استون )

neystone.com

09120248463

07153838248

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *